P r o t o k ó ł Nr XII/08
sesji Rady Gminy Narewka odbytej w dniu 27 lutego 2008 r.
w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Narewka, ul. Białowieska 1
Obecni radni:
1. Niedźwiedź Andrzej - zam. Kapitańszczyzna
2. Gryc Mieczysław - zam. Narewka
3. Kisła Krystyna - zam. Narewka
4. Ciełuszecki Jan - zam. Lewkowo Nowe
5. Drewnowski Jan - zam. Mikłaszewo
6. Drozd Jerzy - zam. Narewka
7. Krasnopolski Mirosław - zam. Narewka
8. Kulesza Sławomir - zam. Siemianówka
9. Leoniewski Mirosław - zam. Mikłaszewo
10. Łuksza Jerzy - zam. Olchówka
11. Matysiuk Radosław Paweł - zam. Siemianówka
12. Ptaszyńska Iwona - zam. Cieremki
13. Radziwoniuk Władysław - zam. Świnoroje
14. Rowiński Jerzy - zam. Lewkowo Stare
15. Suchodoła Jan - zam. Tarnopol
W sesji ponadto udział wzięli:
1. Pawilcz Mikołaj - Wójt Gminy
2. Stocki Jarosław - Inżynier Nadzoru w N-ctwie Browsk
3. Jarmoszuk Andrzej - Komendant Placówki Straży Granicz.
4. Stulgis Anna - p.o. Dyrektora GOK
5. Lewsza Maria - Dyrektor Zespołu Szkół
6. Karpiuk Jadwiga - Redaktor Gazety „Nad Narewką”
7. Zubrycka Ilona - Sołtys sołectwa Babia Góra
8. Kiczkaluk Włodzimierz - Sołtys sołectwa Grodzisk
9. Romańczuk Anatol - Sołtys sołectwa Guszczewina
10. Dobrzyński Mirosław - Sołtys sołectwa Janowo
11. Chodakowski Włodzimierz - Sołtys sołectwa Krynica
12. Wojciechowski Jan - Sołtys sołectwa Leśna
13. Ławreszuk Mikołaj - Sołtys sołectwa Lewkowo Nowe
14. Charkiewicz Tomasz - Sołtys sołectwa Lewkowo Stare
15. Marczuk Jan - Sołtys sołectwa Nowe Masiewo
16. Łuksza Helena - Sołtys sołectwa Michnówka
17. Trusiewicz Mirosława - Sołtys sołectwa Mikłaszewo
18. Wasilczyk Jerzy - Sołtys sołectwa Narewka
19. Karpiuk Waldemar - Sołtys sołectwa Ochrymy
20. Wróblewski Aleksy - Sołtys sołectwa Planta
21. Suchodoła Witalis - Sołtys sołectwa Podlewkowie
22. Szymaniuk Artur - Sołtys sołectwa Siemianówka
23. Grzybek Halina - Sołtys sołectwa Skupowo
24. Trusiewicz Halina - Sołtys sołectwa Tarnopol
25. Wierzchowska Halina - Sołtys sołectwa Zabłotczyzna
Obrady XII sesji Rady Gminy otworzył o godz. 10,00 Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź, który przewodniczył obradom.
Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu prawomocności obrad / w sesji uczestniczy 15 radnych/ przewodniczący obrad przedstawił porządek obrad XII sesji.
Do przedstawionego porządku dziennego radni żadnych uwag, ani propozycji jego zmiany nie zgłosili.
Porządek obrad XII sesji przedstawia się następująco:
1. Przyjęcie protokołu z XI sesji Rady Gminy.
2. Wnioski i interpelacje radnych.
3. Powzięcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Starostwu Powiatowemu.
4. Zmiany w budżecie gminy na 2008 r.
5. Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury za 2007 r.
6. Informacja o realizacji uchwał Rady Gminy powziętych od początku bieżącej kadencji.
7. Informacja o pracy komisji Rady Gminy w 2007 r. i zatwierdzenie planów pracy komisji Rady Gminy na 2008 r.
8. Powzięcie uchwał w sprawach:
- regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Narewka,
- sprzedaży lokali i udziału w nieruchomości oraz sprzedaży lokalu i oddania w wieczyste użytkowanie przynależnej części gruntu,
- sprzedaży nieruchomości,
- odpłatnego nabycia gruntów od osoby fizycznej z przeznaczeniem na cele publiczne,
- określenia zasad korzystania ze stołówki szkolnej oraz wysokości opłat za posiłki,
- Programu współpracy Gminy Narewka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2008 r.
9. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między XI, a XII sesją Rady Gminy.
10. Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych.
11. Wolne wnioski.
Do punktu 1 – przyjęcie protokołu z XI sesji Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź zwrócił się do radnych z pytaniem, czy mają jakieś uwagi do protokołu z XI sesji Rady Gminy?
Do protokołu z XI sesji Rady Gminy radni żadnych uwag nie zgłosili i w zarządzonym przez przewodniczącego obrad głosowaniu 15 głosami – za go przyjęli.
Do punktu 2 – wnioski i interpelacje radnych.
W tym punkcie porządku obrad głos zabrali:
1. Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe wnosił o uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi powiatowej w Lewkowie Nowym przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką, szczególnie w okolicy posesji Nr 20. Duże wyboje w nawierzchni drogi powiatowej powodują, że w czasie przejazdu samochodów ciężarowych w domu odczuwane są duże wstrząsy.
Zgłosił, iż skrzyżowanie drogi wojewódzkiej Nr 687 z drogą powiatową – do Leśnej w miejscowości Planta jest niebezpieczne szczególnie, gdy TIR jadący od strony Lewkowa skręca na drogę do Leśnej, a w tym czasie jedzie samochód od strony Narewki. Samochód ten na ograniczoną widoczność skrzyżowania. Wnosił o poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu.
Zgłosił pilną potrzebę uporządkowania posesji Pana Danilczyka w Lewkowie Nowym. W chwili obecnej posesja ta jest zaniedbana, znajdują się na niej śmieci, powalone drzewo, a po rozebranym płocie pozostały tylko słupki, które też nie dodają uroku. Poinformował, iż na posiedzeniu Komisji ds. Socjalnych i Społecznych Rady Gminy zgłosił wniosek o ponowne zamontowanie budki telefonicznej, która w lutym br. została zdemontowana podobnie jak i w Lewkowie Starym. Wniosek został przekazany do Telekomunikacji Polskiej w Białymstoku. Pytał, jaka była tego przyczyna, czy może dlatego, że z powodu braku konserwacji trudno się było z nich dodzwonić i były małe dochody?
Wnosił o naprawę daszku przy bramie wjazdowej do byłej szkoły w Lewkowie Starym. Proponował, jeśli nie ma możliwości przekrycia go gontem, to przekryć go deskami, pomalować.
2. Pan Mieczysław Gryc – radny ze wsi Narewka wnosił o naprawę nawierzchni drogi wojewódzkiej Nr 687 na przejeździe wąskotorowym za wsią Skupowo oraz o zlikwidowanie głębokich kolein na ul. Hajnowskiej w Narewce na odcinku od skrzyżowania z ul. Białowieską do mostu, które powodują, że w czasie przejazdu samochodów ciężarowych w budynkach mieszkalnych odczuwane są znaczne wstrząsy.Wnosił o ograniczenie prędkości jazdy samochodów ciężarowych drogą wojewódzką w Narewce do 40 km/h.
3. Pani Krystyna Kisła – radna ze wsi Narewka wnosiła o uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi wojewódzkiej w miejscowości Narewka tj. przy skrzyżowaniu ul. Hajnowskiej z ul. Mickiewicza / na odcinku kilkudziesięciu m od skrzyżowania w kierunku ul. Kolejowej/. Przekazała prośbę mieszkańców Narewki o wyłapanie sfory bezpańskich psów .
Prosiła o szerszą informację dla mieszkańców w zakresie obsługi infomatu ustawionego przy sklepie samoobsługowym w Narewce.
4. Pan Sławomir Kulesza – radny ze wsi Siemianówka w nawiązaniu do wniosku o naprawę drogi wojewódzkiej wnosił o zlikwidowanie koleiny na tej drodze na odcinku od wsi Skupowo do Zwodzieckiego.Pytał, czy będzie jeszcze urządzana plaża w Siemianówce, gdyż ta, co została zrobiona jest mała.
5. Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe przekazał prośbę mieszkańca wsi Lewkowo Nowe Pana Gresiuk o wycięcie 2 szt. topoli przy drodze wojewódzkiej / naprzeciwko jego posesji/.
6. Pan Jerzy Drozd – radny zam. w Narewce poinformował, iż drużyna piłki siatkowej chłopców z Zespołu Szkół w Narewce brała udział w ćwierćfinale Mistrzostw Polski, co jest dużym sukcesem i wnosił o nagrodzenie tego sukcesu młodzieży. Zwrócił się do przedstawiciela Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach z pytaniem, czy Nadleśnictwo posiada plan zabezpieczenia gruntów przed niszczeniem przez zwierzynę leśną i dlaczego wypłacane są tak niskie odszkodowania za szkody i jakie są stawki odszkodowań za 1 ha w roku bieżącym? Pytał, jakie są zamiary odnośnie budynku byłej szkoły w Skupowie, czy będzie one remontowany, czy może rozebrany?
7. Pan Jarosław Stocki – przedstawiciel Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach odpowiadając na pytania przedmówcy w sprawie szkód wyrządzanych przez zwierzyną leśną stwierdził, iż zwierzyna nie niszczy gruntów, a uszkadza uprawy i odszkodowania powinny być adekwatne do szkody. Przy szacowaniu szkód brane są pod uwagę ceny rynkowe. Szacujący szkodę ustalają % zniszczeń i rolnik albo się zgadza z szacunkiem, albo nie. Jeśli się nie zgadza to wówczas do ponownego oszacowania zapraszany jest przedstawiciel Podlaskiej Izby Rolniczej. Szkody wyrządzane przez zwierzynę leśną w uprawach na gruntach wsi Skupowo na pewno są dokuczliwe. Kilku rolników zwróciło się o sprzedaż siatki i słupków do ogrodzenia pól. Nadleśnictwo sprzeda po bardzo korzystnej cenie chętnym rolnikom siatkę. Przy ubieganiu się o wypłatę odszkodowania należy pamiętać o zbiorze upraw w terminie gdyż, jeśli rolnik tego nie zrobi odmawiana jest wypłata odszkodowania. Nie wypłaca się także odszkodowania za szkody na nieużytkowanych łąkach. Rekultywacja 1 ha łąki to ok. 2 tys. zł i jeśli jest w całości zniszczona to w takiej wysokości jest wypłacane odszkodowanie.
8. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy w nawiązaniu do głosów przedmówców w sprawie wypłat odszkodowań za szkody urządzone przez zwierzynę leśną poinformował, iż jeśli rolnik nie zgadza się z szacunkiem wówczas nie podpisuje protokołu i sprawę kieruje do sądu, a wtedy sąd poprzez biegłego sądowego ustala wysokość szkody i odszkodowania. Uważa, że zainteresowany rolnik powinien dbać o swój interes w zakresie wysokości odszkodowania za szkody.
9. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy, leśniczy w Nadleśnictwie Browsk w Gruszkach mówił, iż jeśli rolnik nie zgadza się z szacunkiem strat to drugim krokiem jest zaproszenie do ponownego szacunku przedstawiciela z Podlaskiej Izby Rolniczej, a kolejnym skierowanie sprawy do sądu.
10. Pan Jan Suchodoła – radny ze wsi Tarnopol mówił, iż mimo, że drogą Siemieniakowszczyzna – Babia Góra mogą jeździć samochody do 8 ton / jest ustawiony taki znak drogowy/ to jeżdżą nią samochody 12 – 20 tonowe wywożące drewno z lasu, które niszczą drogę. Wnosił, aby policjanci i funkcjonariusze straży granicznej zwracali uwagę na tonaż samochodów poruszających się tą drogą.
11. Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe odczytał pismo Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce informujące o pozytywnym sposobie załatwienia jego wniosku o wyposażenie gabinetu okulistycznego w nowoczesny sprzęt medyczny.
12. Pan Mirosław Krasnopolski – radny ze wsi Narewka w nawiązaniu do głosu Pana Jerzego Drozd w sprawie sukcesu sportowców – siatkarzy z Zespołu Szkół w Narewce stwierdził, iż uzyskali oni bardzo dobry wynik, co było ukoronowaniem wielu godzin pracy uczniów i nauczyciela. Proponował docenić pracę Pani Awruk i przyznać jej nagrodę finansową. Sukces sportowy promuje zarówno szkołę jak i gminę.
Proponował wywiesić na tablicach ogłoszeń informację o gospodarce odpadami, a w szczególności o wysokości i miejscu dokonywania opłat za odpady.
Do punktu 3 – powzięcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Starostwu Powiatowemu.
Po wyjaśnieniu przez Pana Wójta projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Starostwu Powiatowemu w dyskusji głos zabrali:
1. Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe, który proponował i prosił, żeby budowę – układanie chodników w Lewkowie rozpocząć od Lewkowa Nowego, żeby w tym roku było to zrobione.
2. Pan Mieczysław Gryc – radny ze wsi Narewka, przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego poinformował, iż w posiedzeniu komisji uczestniczył Pan Tadeusz Stankiewicz Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych, który zapewniał, iż do połowy roku inwestycja – układanie chodników w Lewkowie będzie zrealizowana, a nasza pomoc finansowa na inwestycje powiatowe jest po to, żeby były one realizowane i realizowane tam, gdzie my chcemy.
3. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy w nawiązaniu do głosów przedmówców stwierdził, iż Pan Stankiewicz potwierdził, iż chodnik w Lewkowie będzie układany w roku bieżącym, a czy istotne jest z której strony będzie rozpoczęte układanie. Ważne, żeby inwestycja została zrealizowana w bieżącym roku.
Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Starostwu Powiatowemu odczytał Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy.
Przedstawiony projekt uchwały poddany został pod głosowanie.
W zarządzonym przez przewodniczącego obrad głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami –za, O – przeciw,
O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XII/102/08
w sprawie udzielenia pomocy finansowej Starostwu Powiatowemu - stanowiącą zał. Nr 1
Do punktu 4 – zmiany w budżecie gminy na 2008 r.
Po wyjaśnieniu przez Pana Wójta projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 r. w dyskusji głos zabrali:
1. Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe pytał, co będzie robione w zakresie modernizacji oświetlenia ulicznego?
2. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odpowiadając na pytanie Pana radnego poinformował, iż planowane w budżecie gminy 60 tys. zł na modernizację oświetlenia ulicznego przeznaczone będą na zakup dodatkowych lamp oświetleniowych do wsi Zabłotczyzna, Skupowo, Nowe Masiewo, Nowa Łuka, Tarnopol i na iluminację 4 świątyń. Jeśli będą środki to zostaną jeszcze zainstalowane lampy oświetlenia ulicznego w części ul. Szkolnej w Siemianówce tj. w stronę PKP i w kierunku Babiej Góry. Na iluminację świątyń w chwili obecnej opracowywana jest dokumentacja. Potrzebny też jest przydział mocy energetycznej, o co wystąpiono do Zakładu Energetycznego. Kapliczka w Nowej Łuce nie będzie teraz oświetlona. Urząd Gminy w żaden sposób nie przeszkadza w realizacji tego zadania, a prowadzi działania żeby jak najszybciej zostało one wykonane.
3. Pan Jan Suchodoła – radny ze wsi Tarnopol pytał, czy zarząd Gminnej Spółki Wodnej „Łozowe” wystąpił o pomoc finansową z budżetu gminy?
4. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odpowiadając na pytanie Pana radnego poinformował, iż Gminna Spółka Wodna wystąpiła z pismem o pomoc w zakupie pelikana. Nie złożono wniosku na wzorach określonych w uchwale Rady Gminy. Czynione są starania o zakup na mienie gminy koparko – ładowarki, która mogłaby też być wykorzystywana do odmulania rowów.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 r.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O –wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XII/103/08
w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 r. - stanowiącą zał. Nr 2
Do punktu 5 – zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury za 2007 r.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź udzielił głosu Panu Mikołajowi Pawilcz – Wójtowi Gminy w celu przedstawienia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury za 2007 rok.
Do przedstawionego sprawozdania radni żadnych uwag nie zgłosili.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury za 2007 rok.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XII/104/08
w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury za 2007 rok - stanowiącą zał. Nr 3
Do punktu 6 – informacja o realizacji uchwał Rady Gminy powziętych od początku bieżącej kadencji.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź udzielił głosu Panu Mikołajowi Pawilcz – Wójtowi Gminy w celu przedstawienia informacji o realizacji uchwał Rady Gminy powziętych od początku bieżącej kadencji. / informacja – zał. Nr 4 – w załączeniu /
Do przedstawionej informacji radni żadnych uwag nie zgłosili i w zarządzonym przez przewodniczącego obrad głosowaniu 15 głosami – za ją przyjęli.
Do punktu 7 – informacja o pracy komisji Rady Gminy w 2007 r. i zatwierdzenie planów pracy komisji Rady Gminy na 2008 r.
Przewodniczący obrad udzielił głosu Przewodniczącym komisji Rady Gminy w celu przedstawienia informacji o pracy komisji w 2007 r. i planów pracy komisji na 2008 r. I tak:
1. Informację o pracy w 2007 r. Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego i plan pracy komisji na 2008 r. przedstawił Pan Mieczysław Gryc – Przewodniczący Komisji. / informacja – zał. Nr 5 – w załączeniu /
2. Informację o pracy w 2007 r. Komisji Rewizyjnej i plan pracy komisji na 2008 r. przedstawił Przewodniczący Komisji Pan Sławomir Kulesza./ informacja – zał. Nr 6 – w załączeniu /
3. Przewodniczący Komisji ds. Socjalnych i Społecznych Pan Jan Ciełuszecki, za zgodą Rady Gminy nie przedstawił informacji o pracy komisji w 2007 r. która jest do wglądu radnych. Przedstawił plan pracy komisji na 2008 r. / informacja – zał. Nr 7 – w załączeniu /
Do przedstawionych informacji o pracy komisji Rady Gminy w 2007 r. radni żadnych uwag nie zgłosili i jednomyślnie je przyjęli.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź odczytał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy komisji Rady Gminy na 2008 r.
Przedstawiony projekt uchwały poddany został pod głosowanie.
W zarządzonym przez przewodniczącego obrad głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw,
O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XII/105/08
w sprawie zatwierdzenia planów pracy komisji Rady Gminy na 2008 r. - stanowiącą zał. Nr 8
Do punktu 8 – powzięcie uchwał:
Wyjaśnień do wszystkich projektów uchwał w tym punkcie porządku dziennego udzielał i projekty przedstawiał Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Narewka.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XII/106/08
w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Narewka - stanowiącą zał. Nr 9
W zarządzonym przez przewodniczącego obrad głosowaniu projektu uchwały w sprawie sprzedaży lokali i udziału w nieruchomości oraz sprzedaży lokalu i oddania w wieczyste użytkowanie przynależnej części gruntu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XII/107/08
w sprawie sprzedaży lokali i udziału w nieruchomości oraz sprzedaży lokalu i oddania w wieczyste użytkowanie przynależnej części gruntu - stanowiącą zał. Nr 10
Po wyjaśnieniu przez Pana Wójta projektu uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości w dyskusji głos zabrali:
1. Pan Sławomir Kulesza – radny ze wsi Siemianówka, który pytał, czy sprzedaż dzierżawionej przez Centertel działki będzie korzystna dla budżetu gminy mimo, iż po sprzedaniu jej nie będzie dochodu w postaci czynszu dzierżawnego?
2. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odpowiadając na pytanie Pana radnego poinformował, iż na dzień dzisiejszy czynsz dzierżawny jest korzystniejszy dla budżetu, ale jeśli wartość obiektu jest większa niż wartość gruntu mogą wystąpić do sądu o nakazanie sprzedaży gruntu. W przypadku dzierżawy nie jest płacony podatek od nieruchomości, a po zakupie musiałby być płacony.
3. Pan Mieczysław Gryc – radny ze wsi Narewka, przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego mówił, iż na posiedzeniu komisji członkowie komisji opowiadali się za niesprzedawaniem nieruchomości dla Centertelu, gdyż nie musimy sprzedawać czegoś, co przynosi gminie dochód.
Rada Gminy jednomyślnie poparła stanowisko komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego w sprawie nie sprzedawania działki dla Centertel i opowiedziała się za wykreśleniem z projektu uchwały § 2.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości / bez dotychczasowego § 2/.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XII/108/08
w sprawie sprzedaży nieruchomości - stanowiącą zał. Nr 11
O godz. 11,45 Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź ogłosił przerwę w obradach, która trwała do godz. 12,20.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie odpłatnego nabycia gruntów od osoby fizycznej z przeznaczeniem na cele publiczne.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 13 radnych / bez Pana Jana Ciełuszeckiego i Pana Jerzego Łukszy, którzy nie byli w tym momencie obecni na sali obrad/ Rada Gminy 13 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XII/109/08
w sprawie odpłatnego nabycia gruntów od osoby fizycznej z przeznaczeniem na cele publiczne - stanowiącą zał. Nr 12
Przewodniczący obrad odczytał i poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie określenia zasad korzystania ze stołówki szkolnej oraz wysokości opłat za posiłki.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O –wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XII/110/08
w sprawie określenia zasad korzystania ze stołówki szkolnej oraz wysokości opłat za posiłki
- stanowiącą zał. Nr 13
Po wyjaśnieniu przez Pana Wójta projektu uchwały w sprawie Programu współpracy Gminy Narewka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2008 r. głos zabrali:
1. Pan Sławomir Kulesza – radny ze wsi Siemianówka, który proponował i prosił osoby, które nie złożyły jeszcze zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2007 o przekazanie 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego z terenu naszej gminy tj. np. OSP, LZS.
2. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy w nawiązaniu do głosu przedmówcy poinformował, iż LZS nie ma statusu organizacji pożytku publicznego i na jego rzecz nie można przekazać 1 % podatku. Na OSP można przekazać podatek za pośrednictwem Zarządu Głównego wskazując konkretną jednostkę. Podatek można też przekazać na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Narewkowskiej przez jedną ze szkół społecznych w Białymstoku.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie Programu współpracy Gminy Narewka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2008 r.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XII/111/08
w sprawie Programu współpracy Gminy Narewka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2008 r. - stanowiącą zał. Nr 14
Do punktu 9 – sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między XI, a XII sesją Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź udzielił głosu Panu Mikołajowi Pawilcz – Wójtowi Gminy w celu przedstawienia sprawozdania z działalności Wójta Gminy w okresie między XI, a XII sesją Rady Gminy. / sprawozdanie – zał. Nr 15 – w załączeniu /
W uzupełnieniu Pan Wójt poinformował, iż jest już pozytywna decyzja w sprawie dofinansowania w kwocie 200 tys. zł zakupu autobusu oraz, że wniosek o dofinansowanie budowy pawilonu socjalno-sanitarnego przy stadionie w Narewce jest na liście rezerwowej, ale jest szansa, że wnioski z listy rezerwowej będą dofinansowane.
Do punktu 10 – odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych.
Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych udzielił Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy. I tak:
- wniosek o uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi powiatowej w Lewkowie Nowym zostanie przekazany do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce,
- wniosek o poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogą powiatową – do Leśnej w miejscowości Planta, zgodnie z sugestią sołtysa sołectwa Planta, poprzez wycięcie zakrzaczenia przydrożnego przy tym skrzyżowaniu zostanie przesłany do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich,
- o uporządkowanie posesji P. Danilczyka w Lewkowie Nowym wystąpi się do właściciela posesji, a jeśli tego nie uczyni sprawa zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego,
- powód zdemontowania budek telefonicznych w Lewkowie Nowym i Lewkowie Starym był jeden – ekonomiczny, ale zaczekajmy na odpowiedź Telekomunikacji Polskiej,
- osoby, z którymi podpisano umowę użyczenia budynku po byłej szkole w Lewkowie Starym deklarowały naprawę daszku przy bramie wjazdowej,
- wystosowany już został wniosek o ujęcie w planie modernizacji drogi wojewódzkiej Nr 687 bądź odbudowy jej fragmentów na terenie naszej gminy i była w tej sprawie rozmowa z Panem Wicemarszałkiem Województwa Podlaskiego. Odpowiedzi na nasze pismo jeszcze nie ma. Wniosek o naprawę drogi wojewódzkiej na odcinku Skupowo – Zwodzieckie i na byłym przejeździe wąskotorówki za Skupowem oraz ul. Hajnowskiej w Narewce zostanie przekazany do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku,
- wniosek o ograniczenie do 40 km/h prędkości jazdy samochodów ciężarowych drogą wojewódzką w miejscowości Narewka zostanie przesłany do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego,
- brak jest pomysłu, co zrobić z bezpańskimi psami, gdyż Stowarzyszenie Ciapek, któremu zlecano wyłapywanie psów na terenie naszej gminy ma problemy i aktualnie nie ma kto wyłapywać psów, a ewentualne wyłapywanie psów przez osoby z innych województw byłoby bardzo drogie,
- infomat przy sklepie w Narewce działa na dotyk i należy metodą prób i błędów dotykając palcami ekranu wyszukiwać potrzebne informacje. Infomat ten ma służyć uzyskaniu informacji turystycznej np. w zakresie wolnych miejsc w kwaterach agroturystycznych, atrakcji turystycznych, ścieżek,
- w Siemianówce została urządzona 40 m plaża w linii brzegowej zbiornika. Jeśli plaża będzie miała wzięcie i będzie za mała w okresie przyszłej zimy można będzie ją powiększyć,
- w sprawie wycięcia topoli przy drodze wojewódzkiej naprzeciw posesji Pana Gresiuka w Lewkowie Nowym była rozmowa z Kierownikiem Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Pan Gresiuk miał złożyć wniosek o ich wycięcie, a PZDW miał je zakwalifikować do wycinki, jeśli do tego by się kwalifikowały,
- na pewno sukcesem sportowym było zakwalifikowanie się drużyny piłki siatkowej z Zespołu Szkół w Narewce do ćwierćfinału Mistrzostw Polski. Gratyfikacja pieniężna dla nauczyciela jest do rozważenia,
- było zainteresowanie zakupem budynku byłej szkoły w Skupowie, ale na zamiarze się skończyło. Na dzień dzisiejszy nie ma planu, co do zagospodarowania tego budynku. Ewentualnie można byłoby przystosować go na mieszkania socjalne, ale dobrze byłoby gdyby ktoś znalazł pomysł na działalność turystyczną, bądź produkcyjną w tym budynku,
- na drodze Siemieniakowszczyzna – Babia Góra jest ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych do 8 ton. Sprawa ruchu ciężkich samochodów tą droga była zgłoszona na zebraniu wiejskim. Wystosowane zostanie pismo do Nadleśnictwa Browsk, aby nie kierować tą trasą samochodów wywożących drewno z lasu, a do Policji i Straży Granicznej, by zwracali uwagę na przestrzeganie przez kierowców zakazu jazdy samochodów powyżej 8 ton,
- osoby, które mają podpisane umowy na odbiór odpadów nie mają żadnych problemów z odpłatnością, tak jak i osoby, które same wywożą odpady na wysypisko – płacą i otrzymują pokwitowanie. Jeszcze raz w Gazecie „ Nad Narewką” zostanie zamieszczona informacja o gospodarce odpadami na terenie gminy.
Pan Wójt zwrócił się z prośbą do sołtysów i radnych o wywieszenie na tablicach ogłoszeń informacji, które są wyłożone na stołach, o badaniach mammograficznych.
Do punktu 11 – wolne wnioski.
W wolnych wnioskach głos zabrali:
1. Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe mówił, iż na terenie naszej gminy organizowanych jest dużo imprez kulturalnych, które są bardzo dobrze przygotowane dzięki pracy i zaangażowaniu Pani pełniącej obowiązki Dyrektora GOK. Proponował docenić jej pracę i spowodować, aby po tak długim okresie pełnienia obowiązków Pani Stulgis była wreszcie Panią dyrektor.
2. Pani Mirosława Trusiewicz – sołtys sołectwa Mikłaszewo wnosiła o podsypanie i wyrównanie drogi na „Dziki Zachód” w Mikłaszewie oraz o wywiezienie sprzętem gminnym gruzu po spalonym domu Pani Drozd z Mikłaszewa.
3. Pan Waldemar Karpiuk – sołtys sołectwa Ochrymy wnosił o naprawę dachu na budynku świetlicy wiejskiej w Ochrymach, który przecieka.
4. Pan Aleksy Wróblewski – sołtys sołectwa Planta zgłosił pilną potrzebę wycięcia suchych drzew przy drodze wojewódzkiej Nr 687 w miejscowości Planta na odcinku od toru kolejowego w stronę Lewkowa, które mimo obietnicy PZDW nie zostały wycięte. Wnosił również w wycięcie topoli i modrzewia przy świetlicy wiejskiej w Plancie. Prosił o podsypanie placu przed sklepem we wsi Planta, na którym podczas opadów deszczu tworzą się duże zastoiska wody. Wnosił o podsypanie drogi wzdłuż toru kolejowego. Pytał, czy będzie remontowana świetlica wiejska w Plancie?
5. Pan Mirosław Dobrzyński – sołtys sołectwa Janowo proponował, aby gminne wysypisko śmieci było czynne 1 dzień w tygodniu do godz. 18,00 albo w jedną sobotę w miesiącu, tak, aby osoby pracujące mogły zawieźć swoje odpady na wysypisko. Pytał, dlaczego w innych miejscowościach na terenie gminy ustawione są bezpłatnie kontenery na odpady / w niektórych wsiach są ustawione po 2 kontenery/, a w Świnorojach mieszkańcy osiedla muszą ponosić odpłatność za wywóz odpadów. Uważa, że powinno być jednolicie i albo wszyscy powinni płacić, albo nikt.
6. Pan Sławomir Kulesza – radny ze wsi Siemianówka wnosił o zainteresowanie się Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej sytuacją Pani Matysiuk Olgi z Siemianówki i udzielenie jej potrzebnej pomocy.
7. Pan Jan Marczuk – sołtys sołectwa Nowe Masiewo przekazał wniosek zgłoszony na zebraniu wiejskim o naprawę ulicy w Nowym Masiewie od posesji Dulki do Taradynki, gdzie praktycznie nie ma ulicy.
8. Pan Jerzy Drozd – radny zam. w Narewce wnosił o ustawienie przy amfiteatrze w Narewce plastikowego wc, gdyż osoby wysiadające z autobusu nie mają gdzie załatwić potrzeb fizjologicznych.
9. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy, który odnosząc się do głosów w wolnych wnioskach poinformował:
- sprawa powołania Pani pełniącej obowiązki Dyrektora na stanowisko Dyrektora zostanie omówiona z Panią p.o. Dyrektora GOK. Na stanowisko Dyrektora GOK trzeba ogłaszać konkurs,
- droga na „Dziki Zachód” w Mikłaszewie jest tak jak i wszystkie drogi żwirowe w złym stanie, ale równanie jej w chwili obecnej nic nie da, jak tylko podeschnie zostanie podsypana i wyrównana równiarką,
- jeśli Pani Drozd z Mikłaszewa zdejmie ogrodzenie tak, żeby mógł wjechać „Ostrówek” gruz zostanie wywieziony – tak zostało ustalone z zainteresowaną,
- dach na budynku świetlicy wiejskiej w Ochrymach zostanie naprawiony tak aby nie przeciekał, a w terminie późniejszym budynek zostanie przekryty,
- droga wzdłuż toru kolejowego w Plancie zostanie podsypana jak tylko podeschnie,
- na wycięcie drzew przy świetlicy wiejskiej w Plancie jest zgoda i być może zrobi to osoba, której to zaproponowano. Wycięcie drzew przy świetlicy jest kłopotliwe z uwagi na przebiegającą tam linię energetyczną,
- wniosek o wycięcie suchych drzew w drodze wojewódzkiej w Plancie zostanie przekazany do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich,
- plac przy sklepie GS”SCH” w Plancie powinna podsypać spółdzielnia, gdyż to jest jej posesja. Wniosek zostanie przesłany do Gminnej Spółdzielni „SCH” w Narewce,
- trzeba się zastanowić, czy jest sens robić remont w jednym pokoiku w świetlicy wiejskiej w Plancie, czy też może wypowiedzieć umowę dzierżawy z Państwem Bagniuk, którzy dzierżawią w tym budynku lokal na sklep,
- żeby dostosować czas pracy składowiska odpadów do potrzeb mieszkańców zostanie dokonana zmiana czasu pracy składowiska i zamiast poniedziałku będzie czynne w sobotę,
- gdyby zabrać pojemniki na odpady ze wsi wówczas śmieci byłyby wyrzucane do lasów, rowów. W Łuce ustawiono 2 pojemniki, gdyż zlikwidowano tam wysypisko śmieci. Podwyższone zostały opłaty za odbiór odpadów, gdyż dużo więcej trzeba odprowadzać środków do Urzędu Marszałkowskiego. Podpisane umowy obowiązują, a od przyszłego roku można będzie w inny sposób rozwiązać sposób odpłatności za odpady. Do gospodarki odpadami dokłada się z budżetu gminy,
- pracownicy GOPS zgłoszą się do Pani Matysiuk z Siemianówki,
- w Nowym Masiewie może dobrze byłoby opracować projekt całej ulicy i będzie to brane pod uwagę,
- ustawienie wc przy amfiteatrze w Narewce to dobry pomysł, ale gdyby go zrealizować nie byłoby komu tam sprzątać. Za negatywnym załatwieniem tego wniosku przemawia też to, że nawet podczas organizowanych imprez kulturalnych kabiny – toalety są niszczone. Demontowane są krany, zbiorniki na wodę, klamki. Osoby wysiadające z autobusu mogą skorzystać z toalety w restauracji.
Po wyczerpaniu porządku dziennego Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź zamknął o godz. 13,35 obrady XII sesji i podziękował radnym i zaproszonym gościom za udział.
Na tym protokół zakończono.
Do protokołu dołączono 15 załączników.
Protokolant: Przewodniczący Rady Gminy
N. Kiczkaluk Andrzej Niedźwiedź
podinspektor